Workshops

During the event, participate to more than 25 thematic workshops.

THURSDAY 9TH FEBRUARY

Time Thematic Workshop number
09h00 – 10h00 Major industrial implications on renewable energies
Speaker: Engie
WSA
09h00 – 10h00 The energy transition by Rabot Dutilleul : case study of its subsidiary ‘Smart Module Concept’, a wood building factory
Speaker: Rabot Dutilleul
WSC
13h00 – 14h00 Be more competitive with Life Cycle Analysis
Speaker: cd2e
WS1
13h15 – 14h15 The 3rd Industrial Revolution : Bio Gaz and territories
Speakers: Didier Cousin (GRDF), Christophe Evrad (Agriopale), Didier Lieven (Ports de Lille), Erwan Lemarchand (MEL)
WS3
13h30 – 14h30 Industry of the Future : a major challenge for french industries
Speaker: Schneider
WSD
14h-16h30 The third industrial revolution in Europe x
14h30- 15h30 Be more competitive with the programm Factory 4.0, Interreg Project FWW, GoToS3
Speaker: Mohamed Salah BOUASSIDA (CITC)
WSE
14h30- 15h30 Major industrial implications on renewable energies
Speaker: Engie
WSF
15h45 – 16h30 Waterway, Alternative for the energy transition
Speaker: Voies Navigables de France
WS6
16h30 – 17h30 Measuring the performance of your business model: presentation of MYRMEX, a non-financial reporting tool applied to the circular economy
Speaker: Frédéric Chomé (Factor X), Olivier Guichardon (Sequana)
WS8
16h30 – 18h00 Efficiency energy & Renewable Energy in the Great Oriental Region of Morocco
Speaker: cd2e, AFD
WS8
17h00 – 18h00 Competitiveness, innovation : opt for a new business model
Speakers: Julien Da Costa (CEO of Flex’Ink), Thomas Letiers (CEO of Textifloor)
WSG
17h00 – 18h00 Sustainable and connected building : smart building flexibility
Intervenant : Ecotechnics
WSH

FRIDAY 10TH FEBRUARY

Time Thematic Workshop number
09h00 – 10h00 Solutions for the energy performance of buildings
Speakers: Franck Sprecher (Pouchain), Tristan Reneaume (Energic)
WS10
09h00- 10h30 Massification of flows or car-pooling of goods: a major challenge for logistics – Example of the Hauts de France regionmart City and Mobility
Speaker: Euralogistic
WS11
09h30 – 10h30 European Calls
Speakers: Sophie Loquen (European Commission), Thomas Pocher (Director malls Leclerc)
WS12
10h00 – 11h00 Cold storage
Speaker: Innocold
WS13
11h00 – 12h00 The digital age driven by 3D printing : which role in the construction of the future ?
Speaker: Centrale Lille
WSJ
11h15 – 12h15 Third generation tertiary buildings
Speakers: Artea, Arteprom, Artesol, CCI Garnd Lille
WSJ
11h30 – 12h30 Territory, population and Circular Economy
Speaker: Eco Mairie
WS16
12h30 – 14h00 Smart City International : smart energy buildings
Speakers: Ambibox, Navigant, Opinum
WS19
13h00 – 14h00 Major industrial implications on renewable energies
Speaker: Engie
WSK
14h00 – 15h00 Circular economy, what are the stakes for companies and territories?
Speaker: Cd2e, City of Saint Quentin, CCI Hauts-de-France
WSL
14h15 – 15h15 Nanotechnology in the 3rd Industrial Revolution
Speakers: Lionel Montagne (Lille 1 University), Franck Dumeignil (UCCS – Lille1 University), Fabrice Nesslany (Institut Pasteur), Fernand Doridot (ICAM)
WS20
14h30 – 15h30 Smart city : SUNRISE project
Speaker: Isam SHARHOUR
WS21
15h30 – 16h30 Smart territories: what is a smart city?
Speakers: Delphine Woussen (Orange) et Olivier Gacquerre (mayor of Béthune)
WSM
16h00 – 17h00 BEI european financing WS22

RETOUR